Drugie prawo robotyki - stworzone przez Isaaca Asimova - mówi, że robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z pierwszym prawem.
Na amerykańskim Carnegie Mellon University powstał robot medyczny Bugbot, który docelowo ma być stosowany do przekazywania obrazu z wnętrza układu pokarmowego człowieka. Wyposażony w kamerę, miniaturowy robot o średnicy zaledwie 800 nm będzie w stanie przekazywać tysiące zdjęć z jego "wędrówki" do wnętrza organizmu człowieka.
| Bugbot | |
Bugbot aby dostać się do jelit, będzie musiał być połknięty przez pacjenta.
Dzięki sześciu nogom robota, badacze mają dużą kontrolę nad kamerą. Mogą np. zawrócić robota do miejsca gdzie podejrzewają zmiany patologiczne.
Sześcionożny robot z wbudowaną kamerą będzie połykany przez pacjent a w formie pastylki. Po dojściu do wąskiej jamy jelitowej, urządzenie zaczyna robić zdjęcia. Porusza się powoli, dzięki falistym ruchom ścianek jelita.
Docelowo Bugbot ma być nie tylko medycznym nanorobotem diagnostycznym wykrywającym choroby w ich wczesnym stadium, ale także będzie służył do dostarczania leków.

Carnegie Mellon - The Robotics Institute